Podvody v ordinacích stojí 35 mld ročně.

Proč takový obrovský, pobuřující nadpis na první stránce celostátních LN?

Ve skutečnosti 9/10 této sumy skončí v kapsách majitelů zdravotnických zařízení a v pokladnách politických stran, které jsou u moci a dosazují si do vedení státních nemocnic ředitele a ekonomické náměstky.

Hlavním úkolem otvíráku v Lidovkách je odvést pozornost od těchto skutečných škůdců a svést vinu za nedostatek peněz ve zdravotnictví na lékaře a tím prohloubit negativní postoj veřejnosti k lékařskému stavu. Je před volbami a začalo vyšetřování, roky politickými reprezentacemi přehlížené, okrádání zdravotních pojišťoven o zpětně vyplácené bonusy od dodavatelských firem za odebrání určitého množství spotřebního materiálu, léků atd., přičemž vedení nemocnic fakturuje pojišťovnám plnou cenu. Jde o částky v desítkách miliard Kč.

Nechci hájit malou část nepoctivých lékařů, ale je potřeba nastolit otázku: „Komu asi prospěje dehonestace lékařů“?

Hlavně zastáncům privatizace zdravotnictví. Musí totiž zlikvidovat prestiž, kterou lékařský stav zatím má a nabourat důvěru pacienta ve svého lékaře, aby mu nevěřil ani nos mezi očima. Pak lidé budou hledat zastání u různých privátních firem, které si zřídily kšeft s prodáváním akreditací, vytvářením jakýchsi pořadníků kvality poskytovatelů, zřizováním advokátních kanceláří zabývající se zdravotní problematikou atd. Hlavní cíl je získat peníze ze zdravotní daně, která tvoří koláč cca 240 mld Kč! V USA, kde byl tento systém doveden k dokonalosti jde do zdravotnictví cca 18,6% HDP (v ČR 7,5% při srovnatelné kvalitě). U nás prozatím nese tíhu situace zdravotnický personál a díky jejich obětavosti, stále požíváme víceméně kvalitní péči, která se ale nutně bude zhoršovat, pokud zvolíme stávající parlamentní strany, které se podepsaly na současném stavu.

Slýchávám od pacientů mnohdy argument: „když v té privátní nemocnici je takové moderní pěkné prostředí a všichni jsou vstřícní“. Nikdo ve skutečnosti nezkoumá podstatu, proč tomu tak je. A ta je taková, že většina privátních nemocnic má u zdravotních pojišťoven nasmlouvány platby za výkony podstatně vyšší, než krajské nebo městské nemocnice. Potom si může majitel dovolit luxusnější vybavení čekáren a personál motivovat k tomu, aby jednal s pacienty vlídněji.

Prakticky všechny vlády po převratu nemají s řízením státu ve veřejný prospěch nic společného.

Změna pro lidi

Zanechat komentář

Kategorie

Nejnovější příspěvky

Anketa

Co říkáte na nové návrhy Evropské komise na trvalé přerozdělování uprchlíků?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...