Tuto na první pohled nesmyslnou otázku položil Václav Moravec ve svých Otázkách v neděli 3.6.2018. Každý, komu rodiče v dětství říkali, že lhát se nemá, …
ZPL, 12. 6. 2018 982

Tuto na první pohled nesmyslnou otázku položil Václav Moravec ve svých Otázkách v neděli 3.6.2018.

Každý, komu rodiče v dětství říkali, že lhát se nemá, nebo kdo slýchával přísloví „Kdo lže, ten krade“, se musel při těch slovech zarazit. Co tím vlastně myslel?

Také jsem se zarazil a pak mi došlo, že ta upřímná a zřejmě předem nepromyšlená otázka skvěle ilustruje vztah současného zpravodajství k pravdě. Pravda se říká jenom tehdy, když je to z nějakého hlediska užitečné, v opačném případě je mluvení pravdy naivita, blbost nebo dokonce zločin. Takové chápání pravdy zřejmě stojí za v současnosti velmi častým používání slov informace a dezinformace. Kde kdo proti dezinformacím bojuje.

Oficiální politické zpravodajství nezprostředkovává totiž nutně pravdu, zprostředkovává informace, tedy to, co si lidé mají myslet, co je z nějakého hlediska pro mluvčího užitečné. A opačně, dezinformace nezprostředkovává nutně lež, zprostředkovává prostě opak oficiální informace. Lidem, kteří chtějí znát pravdu tak nezbývá, než aby pro posuzování informací i dezinformací používali vlastní hlavu.

Vraťme se ale k tomu, v jaké souvislosti byla otázka položena. Mluvilo se o prezidentově prohlášení, že Novičok (látka kterou byl podle informací otráven dvojitý agent Skripal a jeho dcera) byl v Česku v malém množství vyráběn pro testovací účely a pak zničen. Prezident neřekl, že Skripal byl otráven látkou vyrobenou v Česku, řekl pouze to, že látku, která může být zahrnuta pod název Novičok, umí odborníci v ČR vyrobit. A to bylo to, co řekli i Rusové, když byli obviněni z otravy Skripala na základě tvrzení, že takovou látku umí vyrobit jedině v Rusku. A tak ruská strana poukázala na to, že to umí i některé další státy.

V souvislosti s vztahem vlastenectví a pravdy dával Moravec za vzor Švédsko a další země, které byly v ruském prohlášení zmíněny spolu s námi. Zřejmě také takové látky připravit umí, ale k tématu se nevyjadřovaly.

Podle mého názoru k takovému prohlášení dohnalo prezidenta to v uvozovkách upřímné rozhořčení některých našich politiků, že jsme byli lživě zařazeni mezi státy schopné něco takového vyrobit. A to i po té, co se už ve sdělovacích prostředcích objevily zprávy, že podobnou látku naši chemici pro účely testování syntetizovali.

Mluvit pravdu chce často odvahu, a v naší historii nechybí osobnosti, které takovou odvahu měly. Vzpomeňme jenom Jana Husa. Osobně jsem velmi rád, že nám i v současnosti takové osobnosti nechybí. Tím spíše, že jde o lidmi zvoleného prezidenta.

Autor: Jiří Matuszek, člen hnutí

CHCI ODEBÍRAT NOVINKY!

newsletters

    Tento formulář je chráněn pomocí reCAPTCHA Google Zásady ochrany osobních údajů | Podmínky služby