K situaci na trhu s masem od těch, kterých se to týká. Dne 2. 3. 2019 se na Statku Krasoňovice konala Valná hromada Svazu faremních …
ZPL, 6. 3. 2019 1063

K situaci na trhu s masem od těch, kterých se to týká.

Dne 2. 3. 2019 se na Statku Krasoňovice konala Valná hromada Svazu faremních zpracovatelů. Tento svaz je profesní organizací zemědělců, kteří se rozhodli produkci své zemědělské prvovýroby nabídnout přímo svým zákazníkům a nejen to, řada z nich se rozhodla své suroviny zpracovávat na potravinářské výrobky a nabízet je jak svým zákazníkům, tak do obchodní sítě. Tito zemědělci jsou velmi znepokojeni potravinovými skandály poslední doby:

– Prokazatelný dovoz do ČR závadného masa z mrtvých dobytčat z Polska a jeho uvedení do obchodní sítě.

– Opakovaný výskyt velkých množství (více než tuna) masa z dovozu z neznámých zdrojů nakaženého salmonelou.

– Existence neschváleného a neregistrovaného podniku na zpracování masa na území Prahy

– Víc než tuna pochybného kebabu na území Olomouckého kraje.

– Těmto skandálům v minulosti předcházelo bez větší mediální odezvy spoustu obdobných, jako posypová sůl vydávaná za potravinářskou, vepřové maso obsahující dioxin, dovážené z Německa a další

Evropská komise navíc brání ČR v tom, aby své občany chránila před nákazami z alimentárních zdrojů. A český stát se potýká s tím, zda je oprávněn zdraví svých občanů vůbec chránit.

Přitom naši zemědělci, kteří poráží nebo zpracovávají dobytek na farmách a uvádějí na trh to nejkvalitnější maso, jsou jeho největší spojenci v boji proti dovozu veškerého výše uváděného svinstva ze zahraničí. Faremní zpracovatelé jsou první, kdo usilují o kvalitu místních regionálních potravin a osamostatnění se od vlivu potravinářských řetězců. Spojují s produktem své jméno, svůj statek, který budují a se svými zákazníky se denně potkávají

Místo toho, aby jim stát pomohl jejich projekty realizovat, vytváří umělé překážky, kterými jim brání v normální práci. Kdyby desítky zemědělců po celé republice mohli za rozumných podmínek porazit býka či dva týdně a uvést je na trh, místo aby se potýkali s umělými překážkami od úředníků Státní veterinární správy, tak tady bylo o pár desítek tun kvalitního masa víc a nikdo by nemusel dovážet to nekvalitní a nebezpečné z jiných zemí. A kdyby zemědělcům tito úředníci uměle nezvyšovali náklady nesmyslnými požadavky, tak by tomu dováženému svinstvu mohl konkurovat i cenově.

Viníkem současné situace je zcela jednoznačně český stát, který nevyužil, ale naopak dusí potenciál českého zemědělství. Přístup státních orgánů se dá v mnoha případech nazvat šikanováním a brání v realizaci faremních provozů. A konkrétní úředníci veterinární správy, kteří se na vytváření takového prostředí podílejí, nejsou bráni k odpovědnosti. Nesmyslnými a protizákonnými požadavky zvyšují náklady zemědělců a tím snižují jejich konkurenceschopnost. Stát pomáhá tím, že zemědělci hází klacky pod nohy, čímž mu vytváří situaci válečnému stavu se blížící.

Navíc stát zcela rezignoval na svou povinnost zajistit potravinovou dostupnost, což znamená, aby si naprostá většina obyvatel mohla potřebné potraviny bez problémů pořídit. A to nejen ve standardní situaci, ale kdykoliv. Koncentrace výroby do mamutích podniků a prodeje do hypermarketů je v běžných podmínkách efektivní, ale při komplikacích typu havárie, sabotáže, teroristické útoky či válečné ohrožení takový systém kolabuje a je extrémně zranitelný. I několikadenní pokles dodávek ropy může vést k omezení dopravy a k tomu, že vesnici bude muset uživit místní sedlák. Je nezbytně nutné nastavit únosný poměr produkce a spotřeby regionální, celostátní a globální.

To už je ovšem práce pro politiky, nejen na národní, ale i Evropské úrovni. I proto se valné hromady zúčastnila paní Klára Samková, kandidující za Alternativu pro ČR do Evropského parlamentu. Aby se s problémy, s nimiž se část našich zemědělců i společnosti potýká, seznámila a mohla přispět k jejich řešení. Také proto má na své kandidátce odborníky ze zemědělství a potravinářství. Protože problém s potravinami si veřejnost uvědomila až teď, když si nebyli lidé jisti, zda si mají v restauraci objednat biftek. A mohla by si ho uvědomit daleko bolestněji, až by maso na ten biftek nebylo ani v oblíbeném hypermarketu.

Přístup českých veterinářů k českým zemědělcům můžete spatřit od 4 minuty 15 vteřiny na tomto videu ZDE, respektive v pořadu ČT z doby, kdy ještě plnila svou funkci a nesloužila jako systémový manipulátor.

Ing. Ivan Hrbek
Předseda Svazu
místopředseda hnutí Změna pro lidi

CHCI ODEBÍRAT NOVINKY!

newsletters

    Tento formulář je chráněn pomocí reCAPTCHA Google Zásady ochrany osobních údajů | Podmínky služby