Pořad „S“ zprávy Peníze, nebo život, se zaměřil na problematiku privatizace nemocnic. Pozval si Václava Jirků, investičního šéfa a zdravotnického stratéga finanční skupiny Penta, která …
ZPL, 24. 7. 2017 922

Pořad „S“ zprávy Peníze, nebo život, se zaměřil na problematiku privatizace nemocnic. Pozval si Václava Jirků, investičního šéfa a zdravotnického stratéga finanční skupiny Penta, která cestou svého majitele p. Dospivy financuje volební kampaň p. Robejška a jeho Realistů. Podle něj budoucnost zdravotnictví je v postupující privatizaci nemocnic. Jirků tvrdí, že soukromníci jsou schopni nemocnice provozovat efektivněji než stát, kraje či města. Menší nemocnice v soukromých rukou mají tak podle manažera Penty větší šanci na přežití i udržení širšího spektra oborů. Předpokládá také, jako všichni podnikavci ve zdravotnictví, automatické zvyšování spoluúčasti pacientů.

Jak to je s udržením oborů v menších nemocnicích je vidět např. v Bruntále, kde AGEL, který nemocnici ovládá okamžitě zrušil pohotovosti po 17. hodině, protože by to musel financovat. Další příklad je v privátní nemocnici ve špatně dostupném Jeseníku, kde je problém s porody.

V USA, kde privatizaci zdravotnictví dotáhli do mrtě, zveřejnil Ústav medicíny Národní akademie věd odhad, že každý rok zemře 18 000 Američanů, protože si nemohou dovolit zdravotní pojištění. Podle průzkumu organizace Commonwealth Fund  se odhaduje, že cca 80 milionů dospělých žijících ve Spojených státech má problémy při placení účtů za zdravotní péči nebo splácí půjčky za zdravotní služby. Dále odhaduje, že téměř polovina dospělých ve Spojených státech – 116 milionů lidí – nemělo přístup k nutné zdravotní péči z důvodů vysoké ceny. Náklady na zdravotnictví jsou v USA cca 18% HDP a u nás něco nad 7%,  při srovnatelné úrovni služeb. Spoluúčast pacientů je v USA cca 50% (!) u nás je cca 16,7%.

Zdravotní reformy směřující k privatizaci zdravotnictví, které začal zavádět Julínek a ve kterých pokračoval Heger, směřují ke stejné situaci pacientů, jako mají lidé ve Spojených státech. Mimochodem Julínkovu reformu pomáhali koncipovat odborníci z americké pojišťovací společnosti Kaisers Permanente, která stála za zavedením tzv. řízené péče v USA.

V zájmu změn pro lidi musíme bojovat proti kapitálově velmi silným zájmovým skupinám, jako je Penta, Agel, Agrofert. Nepokrytá snaha resort privatizovat a komercionalizovat, je vlastně snaha si urvat z koláče jistých cca 300 miliard Kč, které se ročně protočí ve zdravotnictví, co největší díl do kapes jejich vlastníků.

Komu má primárně vlastně sloužit zdravotní systém? Pacientům nebo soukromým vlastníkům zdravotnických zařízení a obchodníkům v oblasti zdraví? Změna pro lidi p.h. prosazuje neziskový systém nemocnic.  Jako urgentní opatření k zabránění nevratných změn ve zdravotnictví se bude snažit:

a/ zabránit privatizaci dalších nemocnic!

b/ zabránit privatizaci zdravotních pojišťoven!

c/ zabránit vzniku systému tzv. řízené péče!

 

Další zdravotní program ZpL na www.zmenaprolidi.cz. Členy Změny pro lidi i dalších vlasteneckých uskupení najdete na společné kandidátce volební aliance „ROZUMNÍ“.               

CHCI ODEBÍRAT NOVINKY!

newsletters

    Tento formulář je chráněn pomocí reCAPTCHA Google Zásady ochrany osobních údajů | Podmínky služby