Podvody v ordinacích stojí 35 mld ročně. Proč takový obrovský, pobuřující nadpis na první stránce celostátních LN? Ve skutečnosti 9/10 této sumy skončí v kapsách …
ZPL, 22. 9. 2017 1021

Podvody v ordinacích stojí 35 mld ročně.

Proč takový obrovský, pobuřující nadpis na první stránce celostátních LN?

Ve skutečnosti 9/10 této sumy skončí v kapsách majitelů zdravotnických zařízení a v pokladnách politických stran, které jsou u moci a dosazují si do vedení státních nemocnic ředitele a ekonomické náměstky.

Hlavním úkolem otvíráku v Lidovkách je odvést pozornost od těchto skutečných škůdců a svést vinu za nedostatek peněz ve zdravotnictví na lékaře a tím prohloubit negativní postoj veřejnosti k lékařskému stavu. Je před volbami a začalo vyšetřování, roky politickými reprezentacemi přehlížené, okrádání zdravotních pojišťoven o zpětně vyplácené bonusy od dodavatelských firem za odebrání určitého množství spotřebního materiálu, léků atd., přičemž vedení nemocnic fakturuje pojišťovnám plnou cenu. Jde o částky v desítkách miliard Kč.

Nechci hájit malou část nepoctivých lékařů, ale je potřeba nastolit otázku: „Komu asi prospěje dehonestace lékařů“?

Hlavně zastáncům privatizace zdravotnictví. Musí totiž zlikvidovat prestiž, kterou lékařský stav zatím má a nabourat důvěru pacienta ve svého lékaře, aby mu nevěřil ani nos mezi očima. Pak lidé budou hledat zastání u různých privátních firem, které si zřídily kšeft s prodáváním akreditací, vytvářením jakýchsi pořadníků kvality poskytovatelů, zřizováním advokátních kanceláří zabývající se zdravotní problematikou atd. Hlavní cíl je získat peníze ze zdravotní daně, která tvoří koláč cca 240 mld Kč! V USA, kde byl tento systém doveden k dokonalosti jde do zdravotnictví cca 18,6% HDP (v ČR 7,5% při srovnatelné kvalitě). U nás prozatím nese tíhu situace zdravotnický personál a díky jejich obětavosti, stále požíváme víceméně kvalitní péči, která se ale nutně bude zhoršovat, pokud zvolíme stávající parlamentní strany, které se podepsaly na současném stavu.

Slýchávám od pacientů mnohdy argument: „když v té privátní nemocnici je takové moderní pěkné prostředí a všichni jsou vstřícní“. Nikdo ve skutečnosti nezkoumá podstatu, proč tomu tak je. A ta je taková, že většina privátních nemocnic má u zdravotních pojišťoven nasmlouvány platby za výkony podstatně vyšší, než krajské nebo městské nemocnice. Potom si může majitel dovolit luxusnější vybavení čekáren a personál motivovat k tomu, aby jednal s pacienty vlídněji.

Prakticky všechny vlády po převratu nemají s řízením státu ve veřejný prospěch nic společného.

CHCI ODEBÍRAT NOVINKY!

newsletters

    Tento formulář je chráněn pomocí reCAPTCHA Google Zásady ochrany osobních údajů | Podmínky služby